طناب – سیم آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار

طناب – سیم: آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار حادثه حرکات نمایشی خودروی پژو پارس شهر اهواز

گت بلاگز اخبار اجتماعی هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار ، مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد

واکنش به جمع آوری کمک‌های مردمی ازسوی زیباکلام و سلبریتی‌ها، توضیح در مورد فوت نوزاد، بررسی و آسیب شناسی دستگاه‌ها در برف اخیر، توضیح راجع به عدم حضور دو رییس ج

هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار ، مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد

مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد/ هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار

عبارات مهم : ایران

واکنش به جمع آوری کمک های مردمی ازسوی زیباکلام و سلبریتی ها، توضیح در مورد فوت نوزاد، بررسی و آسیب شناسی دستگاه ها در برف اخیر، توضیح راجع به عدم حضور دو رییس جمهور در شورای عالی مدیریت بحران، اعلام مقصر نهایی انفجار شهران و… از جمله مهمترین سخنان مطرح شده است در نشست خبری رییس شرکت مدیریت بحران کشور هست.

به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار در نشست خبری که پیش ظهر امروز در وزارت کشور برگزار شده است اظهار کرد: شرکت مدیریت بحران یک شرکت هماهنگ کننده، سیاستگذار، هدایت کننده و نظارت کننده است ولی این سازمان، سازمانی با حدود ۱۰۰ نفر پرسنل است و مسئولیت هایی دارد بنابر این انتظاراتی که بعضی دوستان بیان می کنند در خصوص اینکه راجع به هر اتفاق در کشور ما باید عنوان را پیگیری کنیم انتظار درستی نیست چراکه بعضی از این انتظارات در حوزه وظایفت این شرکت نیست.

هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار ، مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد

نجار با بیان اینکه شرکت مدیریت بحران کشور در یک شرکت است که جایگاه فرماندهی دارد گفت: دستگاه های متفاوت عضو کارگروه شرکت مدیریت بحران کشور هستند و آنها در این زمینه نقش ایفا می کنند.

نجار در پاسخ به سوالاتی در مورد زمین لرزه کرمانشان اظهار کرد: در این زمینه یک رکورد ثبت شد و من باسال ها مسولیت چنین موردی را ندیدم که طی مدت این وقت کوتاه و ظرف ۴۸ ساعت اقداماتی در یک منطقه انجام شود. در این زلزله جهت ترمیم شرایطهای حیاتی ۱۱۰ اکیپ از اداره آب و برق با تجهیزات پای کار آمدند.

واکنش به جمع آوری کمک‌های مردمی ازسوی زیباکلام و سلبریتی‌ها، توضیح در مورد فوت نوزاد، بررسی و آسیب شناسی دستگاه‌ها در برف اخیر، توضیح راجع به عدم حضور دو رییس ج

وی با بیان اینکه مردم بعد از سخنان مقام معظم رهبری وارد عمل شده است و به یاری زلزله زدگان شتافتند گفت: حجم کمک ها به حدی بود که ما اعلام کردیم، کمک های مربوط به پتو را بین زلزله ز دگان توزیع کردیم لیکن دیگر اقلام به حد زیادی در میان زلزله زدگان توزیع شده است بود.

تمام کشته شدگان زلزله کرمانشاه با رعایت اصول شرعی دفن شدند

وی راجع به شایعه مطرح شده است در باره گورهای دسته جمعی در شهرستان سرپل ذهاب گفت: ما که در آن منطقه بویم چیزی ندیدیم؛ گور دسته جمعی یعنی یک گودال را حفر کنند و عده ای را بدون کفن و دفن آنجا خاک کنند در حالی که در زلزله کرمانشاه چنین چیزی نداشتیم و تمام کشته شدگان با رعایت اصول شرعی دفن شدند.

رییس شرکت مدیریت بحران کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره اخبار انتشار یافته راجع به اوضاع نامطلوب در مناطق زلزله زده نیز گفت: حقیقا باید از صبر مردم زلزله زده کرمانشاه تقدیر کرد. من می دانم که این شرایط بسیار سخت است البته ما در این منطقه در همان روزهای نخست ۹۵ تخته چادر توزیع کردیم. ما به دنبال این بودیم که اسکان اضطراری با اسکان موقت را یکی کنیم.

هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار ، مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد

استقرار ۱۴۸۰۰ کانکس در مناطق زلزله زده

به ازای هر یک زلزله زده ۳ چادر توزیع شده است است

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط در مناطق زلز له زده سخت است و ما می دانیم مشکلاتی ازنظر سرویس بهداشتی، نبود آب گرم و …وجود دارد خاطر نشان کرد: ما نیز جهت این عزیزان کارها زیادی انجام دادیم. تعدادی وسایل گرمایشی از خارج از کشور وارد کردیم تا پرسشها ایمنی نداشته باشند.

واکنش به جمع آوری کمک‌های مردمی ازسوی زیباکلام و سلبریتی‌ها، توضیح در مورد فوت نوزاد، بررسی و آسیب شناسی دستگاه‌ها در برف اخیر، توضیح راجع به عدم حضور دو رییس ج

رییس شرکت مدیریت بحران کشور راجع به کمبود چادر و کانکس اظهار کرد: در دیدار از مناطق زلزله زده موارد متعددی بودند که می گفتند ما چادر نداریم ولی هنگامی که محل اسکان را می دیدم می گفتند یک چادر داریم و چادر دیگر می خواهیم . ۹۵ هزار چادر یعنی به ازای هر نفر ۳ چادر توزیع شده است که اشکالی ندارد.

استقرار ۱۴۸۰۰ کانکس در مناطق زلزله زده

هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار ، مقصر نهایی اتفاق شهران معرفی شد

وی در ادامه با بیان اینکه ۱۴۸۰۰کانکس در مناطق زلزله زده مستقر شده است اند گفت: از این تعداد بین ۸۳۰۰ تا ۸۴۰۰ کانکس به وسیله قرارگاه خاتم، ۲۰۰۰هزار کانکس به وسیله ارتش و ۱۰۰۰کانکس به وسیله بنیادمسکن تامین شده است که هزینه های این کانکس هارا دولت تامین کرده و این دستگاه ها آن را اجرایی کرده اند این در حالیست که ۳۵۰۰ کانکس نیز به وسیله مردم ساخته شده است است.

زلزله زدگانی که به جای کانکس اجاره قیمت دریافت کردند

نجار با بیان اینکه مقرر شد تا به زلزله زدگانی که خودشان می خواهند به جای کانکس اجاره قیمت داده شود گفت: ساکنان شهرها ۵ میلیون و ساکنان روستاها ۳ میلیون تومان اجاره قیمت دریافت کرند که در مجموعه ۲۶۳۴ مستاجر و ۱۳۴۸ مالک آمدند و به جای کانکس از ما اجاره قیمت دریافت کردند. در مجموع با احتساب ۱۴۸۰۰کانکسی که مستقر شده است می توان گفت ۱۸۷۰۰ نفر کانکس یا اجاره قیمت دریافت کردند، البته در میان افرادی که ممکن است در چادر یا کانکس باشند افرادی هستند که در منزل تخریب نشده زندگی می کنند که در برابر منزل خود یک چادر یا کانکس قرار داده اند و در هر دو محیط حضور دارند.

توضیح راجع به فوت دو کودک در مناطق زلزله زده

نجار در پاسخ به سوالی در باره اخبار انتشار یافته از فوت و میر در این مناطق اظهار کرد: رسانه ها حساسیت خاص ای به این مناطق دارند که البته نشان از انسان دوستی آنان دارد ولی به عنوان مثال در پایتخت کشور عزیزمان ایران روزانه چندین مورد حریق رخ می دهد که ارزش خبری هم پیدا نمی کند ولی حریق یک چادر در مناطق زلزله زده ابعاد گسترده پیدا می کند؛ در مورد فوت و میرها هم همچنین هست. ما از فوت دو کودک بسیار متاسف شدیم و از صمیم قلب بااین افراد همدردی می کنیم . در پیگیری هایی که صورت گرفت، مشخص شد یکی از جانباختگان مسئله ژنتیکی داشته و دیگری هم دیر به بیمارستان رسیده یعنی به بیمارستان رفته و برگشته و جان خود را از دست داده است.

وی در مورد این که آیا در این مناطق تخت بیمارستانی وجود ندارد؟ گفت: ما در سرپل ذهاب تخت های درمانی داریم به عنوان مثال چندروز پیش شخصی که دچار مسئله قلبی شده است بود در همین بیمارستان مداوا شد. وزیر بهداشت فرد دلسوزی را مسوول کرده که با جدیت کارها را انجام می دهد.

واکنش به عدم هزینه کرد کمک های جمع آوری شده است از سوی صادق قشنگ کلام

نجار در پاسخ به پرسش یکی از حضار در نشست خبری که راجع به عملکرد صادق زیباکلام در جمع آوری کمک مردم و عدم هزینه کرد این کمک ها پرسید گفت: نوع دوستی هموطنانمان و جمع آوری کمک از سوی اشخاص سیاسی و … قابل ستایش است و حقیقتا مردم کشور عزیزمان ایران در کمک کردن سنگ تمام گذاشتند البته اشکالاتی هم وجود داشت که با کمک رسانه ها و انجام ساختن فرهنگ حل خواهد شد به عنوان نمونه آیا نیاز است همه مردم به این مناطق مراجعه کنند؟.

نجار با بیان اینکه درخواست ما این است که این کمک ها در اختیار دستگاه های متولی قرار گیرد افزود: اتفاقا چند روز پیش در این زمینه با آقای منتظری دادستان کشور صحبت کردیم و او نیز اعتقاد بود این کمک ها در مسیر خودش قرار بگیرد.

رییس شرکت مدیریت بحران کشور با اشاره به گستردگی زلزله کرمانشاه افزود: این اتفاق در ۱۹۳۰ دِه و ۷ شهرستان رخ داد و درحال حاضر کارها خوبی در این منطقه انجام گرفته البته ما نیز موارد و نقاط ضعف را بررسی می کنیم.

وی با بیان اینکه جهت بازسازی مناطق زلزله زده منازل به دو دسته تقسیم می شد گفت: دسته اول منازلی بودکه صددرصدی تخریب شده است بود که ۲۱ هزار و ۳۰۹ واحد مشمول بر ۷۴۷۸ واحد شهری و ۱۳ هزار و ۸۳۱ واحد روستایی می شود ودر نوع دوم منازلی بود که نیاز به تخریب و بازسایی دارد که مشمول بر ۳۷۲۶ واحد روستایی و ۱۵ هزار و ۹۸۸ واحد شهری بود.

نجار با بیان اینکه واحد های تعمیری به سه دسته تقسیم شده است به ترتیب ۱۲،۸ و ۶ مییون تومان تسهیلات و ۱.۵ و ۱ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند گفت: منزل های روستایی و شهری آواربرداری شده است اند.

عده ای جهت آینده نگری زلزله دکان باز کرده اند

وی با بیان اینکه بعد از وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کرمانشاه عده ای دکان آینده نگری زلزله راه انداختند گفت: مایکی از این افراد را خواستیم؛ او مدعی بود که می تواند زلزله را آینده نگری کند؛ با اوصحبت کردم و او می گفت طی ۵۰ روز آینده زلزله ای در فلان استان رخ می دهد. ما به او گفتیم که زلزله آینده نگری نمی شود؛ در کشور عزیزمان ایران روزانه ۷۰ زلزله رخ می دهد و اگر بنا به اینکار باشد من می گویم طی ۷۰ روز آینده یک زلزله در کرمانشاه رخ می دهد. اگر کسی می تواند زلزله را آینده نگری کند در یک شعاع ۵۰ کیلومتر یک هفته قبل از وقوع و زلزله های بالای پنج ریشتر را آینده نگری کند؛ در غیر این صورت مردم نباید به این موارد توجه کنند.

آخرین اوضاع لایحه مدیریت بحران

وی راجع به آخرین اوضاع لایحه مدیریت بحران کشور اظهار کرد: زمانی به مسولیت در این شرکت رسیده ام که مهلت اجرای ۵ ساله قانون مدیریت بحران به آخر رسیده بود آنجا از صاحب نظران و کارشناسان کمک گرفتیم تا لایحه ای تقدیم دولت شد؛ نهایتا با کارها و بررسی های انجام شده است این لایحه در سال ۹۴ تقدیم مجلس شد. در آنجا در کمیسیونهای مجلس این لایحه تحت بررسی قرار گرفت، ولی تا آخر مجلس قبل نوبت به مطرح کردن آن در صحن نرسید آیا که آنها مشغول بررسی برنامه ششم و لایحه بودجه بودند

نجار افزود: مجلس تازه هم که به سرکار آمد گفتند ما اشکالاتی به این لایحه وارد کردیم و برگشت زدند که ما در این زمینه اقداماتی انجام دادیم و فعلا درنوبت طرح در صحن علنی قرار دارد.

امیدواریم رییس جمهور به جلسات عالی مدیریت بحران بیاید

وی درپاسخ به سوالی راجع به عدم حضور دو رییس جمهور در جلسات شورای عالی بحران بیان کرد: امیدواریم که رییس جمهور به این جلسات بیاید ولی معاون اول او در این جلسات حضور دارند.

هواشناسی راجع به برف اخیر هشدار داده بود نه اخطار / گفته بودند در ارتفاعات بارش برف رخ می دهد

رییس شرکت مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوالی در مورد کارها انجام شده است در پی بارش برف اخیر خاطر نشان کرد: ما قطعا جهت انجام بهتر وظایف دستگاه ها نظارت می کنیم؛ در مورد برف اخیر شرکت هواشناسی اعلام هشدار کرده و چندین هشدار داده و این هشدارها به مردم اطلاع داده شده است بود. آینده نگری هایی نیز انجام شده است بود ولی موارد مطرح شده است از سوی هواشناسی هشدار بود و اخطار نبود. هواشناسی گفته بود در ارتفاعات بارش برف رخ می دهد البته این علت نمی شود که ما جهت بدترین شرایط خود را آماده نکنیم و دستگاه های متفاوت مدیریت بحران باید خود را جهت بدترین شرایط آماده کنند.

نجار بااشاره به بارش برف در پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: ضمن اقداماتی که انجام شد نقصان زیادی هم داشتیم این بحث ها هم در زمینه راه ها به چشم می خورد هم در مورد تهران؛ خوشبختانه تلاش کردیم راه های خطرناک را مسدود کنیم. بین ۵ تا ۶هزار نفر را در جمکران و استانهای میانی کشور اسکان دادیم و کارها پیشگیرانه را انجام دادیم، البته واقعیت این است که مرم باید به ما کمک کنند؛ هنگامی که هشداری داده می شود مردم باید رعایت و توجه کنند آیا همه ماشین ها زنجیر چرخ داشتند؟ آیا به هشدارها بی توجهی شده است و از زنجیر چرخ استفاده نشد؟.

نجار با اعلام آمارهای امداد رسانی گفت: در ۲۰۹ محور امداد رسانی انجام شد بیش از ۶۵ هزار و ۵۰۰ نفر مورد امداد رسانی قرار گرفته، ۲۳ هزار نفر اسکان داده شدند و طی همین مدت ۳۰۰۰ ماشین رها سازی شد. نیروهای امدادی همه پای کار بودند و ۶۸ نفر نیز در این اتفاق مصدوم و ۱۶۴ نفر خدمات درمانی سرپایی دریافت کردند.

برف روبی ۹۴ هزار کیلومتر راه مواصلاتی

رییس شرکت مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۹۴ هزار کلیومتر از راه ها برف روبی شده است است گفت: ۱۰ سورتی پرواز و ۶۰۰۰ نفر از پرسنل راهداری و عوامل امداد و نجات در این عملیات حضور داشتند.

رییس شرکت مدیریت بحران کشور با اشاره به بارش های اخیر در خصوص ذخایر آبی نیز گفت: هفته گذشته جلسه ای با وزیر کشور داشتیم و در آن نگرانی هایی در مورد تامین آب شرب مطرح شد. خوشبتخانه این بارش ها تا حدودی این نگرانی ها را برطرف کرد.

نجار در بخش دیگر از سخنانش باتاکید براینکه ما از هر گونه نقدی استقبال می کنیم اظهار کرد: مانیز همچون دولت از نقد حمایت می کنیم و جهت برطرف مشکلاتمان بهره می گیرم.

در حال بررسی عملکرد شهرداری در برف اخیر هستیم

رییس شرکت مدیریت بحران کشور درپاسخ به سوالی راجع به عملکرد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در برف اخیر و نمره مدیریت بحران به عملکرد شهرداری اظهار کرد: ما در حال حاضر در حال تصحیح اوراق هستیم و بعد از بررسی نمره خواهیم داد؛ همانطور که می می دانید متولی مدیریت بحران در شهر تهران، شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران است ولی در همین شهرداری هم کارها قابل توجهی انجام شد از جلمه اینکه ۵۰۰ کیلومتر از شبکه بزرگراهی پایتخت کشور عزیزمان ایران برف روبی شده است و ما هیچ مسیر مسدود نداشتیم البته در مسیرهای فرعی درجه ۲ مشکلاتی وجود داشت.

پیشنهاد تامین اعتبار ۵ ساله جهت وزارت راه

برف غافلگیرمان نکرد

رییس شرکت مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوالی در باره فرودگاه های کشور بعد از بارش برف گفت: متاسفانه هنوز تجهیزات و امکانات دراین زمینه نداریم و این عنوان متولی خود را دارد ولی به دولت پیشنهاد دادیم عدد قابل توجهی به وزارت راه بدهند تا این شرکت در مورد ایمنی راه ها و همچنین تجهیزات برف روبی خود را آماده کند.

نجار با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان برف غافلگیرمان نکرد گفت: همانطور که تاکیدکردم ما هشدار داده بودم ولی مردم نیز باید آماده باشند ولی میزان آمادگی مردم در برابر بحران ها ۱۰ درصد است که باید بر اساس آموزش زیاد کردن یابد.

وی راجع به بعضی ا ز انتقاداد به مدیریت بحران گفت: بعضی از این انتقادادت واردنیست به عنوان نمونه قطاری از مشهد راه افتاده و در نیشاپور دچار نقص شده، خب در این مورد من نباید پاسخگو باشم.

مترو؛ مقصر نهایی اتفاق شهران

رییس شرکت مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوالی درمورد اعلام مقصر نهایی شهران خاطر نشان کرد: دراین زمینه باتوجه به اینکه دستنگاه قضایی وارد عمل شده است بود هیچ اظهار نظری نکردیم البته دستگاه های مختلفی نظر دادند ولی در آخر گزارش دستگاه قضایی خبر داد ه مقصر مهم این اتفاق متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. خاطرم است آقای درویش، مدیرعامل مترو آن وقت گفت که نجار خرده حساب سیاسی کرده است درحالی که ما نظر دستگاه قضایی را اعلام کردیم.

زلزله پایتخت کشور عزیزمان ایران کن فیکون نمی کند

نجار در پاسخ به پرسش دیگر در مورد ایمنی پایتخت کشور عزیزمان ایران دربرابر زلزله اظهار کرد: من به شخصه اعتقاد ندارم که زلزله پایتخت کشور عزیزمان ایران را کن فیکون می کند؛ اگر اتفاق ای در پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ دهد یکی از گسل ها فعال می شود و حدود ۲ میلیون نفر تحت تاثیر قرار می گیرند؛ البته ما باید آمادگی داشته باشیم و بر ساخت و سازها نظارت باشد و همانقدر که مردم نسبت به نمای منزل ارزش حساس هستند به ایمنی آن نیز حساسیت داشته باشند.

نجار تاکید کرد: البته در کنار سیمان، ایمان هم مورد نیاز است و باید تمامی این موارد را در ساخت و ساز مد نظر قرار داد و وجدان کاری داشت.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | مدیریت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs