طناب – سیم آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار

طناب – سیم: آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار حادثه حرکات نمایشی خودروی پژو پارس شهر اهواز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ثابت ماندن شرایط بد اقتصادی تحمل مردم را تمام می‌کند/ بیکاری واقعی در جامعه با

محمد یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: مسئولان در مرحله اول باید باور کنند که مسیری که تا امروز آمده‌اند اشتباه بوده و بعد از آ

ثابت ماندن شرایط بد اقتصادی تحمل مردم را تمام می‌کند/ بیکاری واقعی در جامعه با

محمد یوسفی: ثابت ماندن شرایط بد اقتصادی تحمل مردم را تمام می کند/ بیکاری واقعی در جامعه با آن چیزی که آمارها می گویند متفاوت است

عبارات مهم : اشتغال

محمد یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: مسئولان در مرحله اول باید باور کنند که مسیری که تا امروز آمده اند اشتباه بوده و بعد از آن دست به اصلاحات گسترده اقتصادی بزنند که ایجاد شفافیت قدم اول آن است.

بسیاری از کارشناسان داخلی و بین المللی اشتغال را در کنار تغییرات اقلیمی یکی از دو ابر چالشی می دانند که کشور عزیزمان ایران با آن مواجه هست. چالشی که فقر، رکود و انواع بزه های اجتماعی را به دنبال دارد و حتی در اعتراضات اخیر خیابانی هم نبود کار و فقر ناشی از آن یکی از مهمترین محورهای اعتراض مردم بوده هست. ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین وعده های روحانی در شروع هر دو دولتش بود ولی با نگاه به آمارها می بینیم که او کشور را با قیمت بیکاری 12.1 تحویل گرفت و دولت اولش را با قیمت بیکاری 12.4 تحویل داد. در طی چند ماهی هم که از شروع دولت یازدهم می گذرد قیمت جدیدی اعلام نشده هست.

ثابت ماندن شرایط بد اقتصادی تحمل مردم را تمام می‌کند/ بیکاری واقعی در جامعه با

این نشان می دهد که عوض کردن خاصی در شاخص های مربوط به اشتغال اتفاق نیفتاده هست، این اگرچه یکی از نقاط ضعف دولت محسوب می شود ولی از طرفی بعضی با اتکا به همین آمارهای نه چندان متغیر، این سؤال را مطرح می کنند که آیا در حالی که اوضاع حداقل بدتر از گذشته نشده، اعتراض های بیشتری نسبت به چند سال پیش شنیده شود و مردم از نظر معیشتی زیاد احساس بحران می کنند.

محمد یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در جواب این سؤال به اعتمادآنلاین می گوید: «حتی هنگامی که شرایط بد گذشته، بدتر نشود و به همان شکل ادامه پیدا کند، شرایط اقتصادی مردم بدتر می شود. هنگامی که فردی یک سال بدون کار باشد هنوز سرمایه های اندوخته اش تمام نشده است و می تواند تحمل کند. از طرفی این بیکاری هنوز بر زندگی اش چنان تاثیری نگذاشته که او را وادار به اعتراض کند ولی هنگامی که همین شرایط ادامه پیدا کند کم کم اندوخته های گذشته او و نقاطی که جهت تکیه کردن دارد تمام می شود، زندگی اش شروع به از هم پاشیدن می کند و اینجاست که صبرش تمام می شود و شرایط را بحرانی می بیند. بعد اینکه بگوییم شرایط عوض نشده بعد آیا مردم اعتراض می کنند، یک حرف علمی و درست نیست.»

محمد یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: مسئولان در مرحله اول باید باور کنند که مسیری که تا امروز آمده‌اند اشتباه بوده و بعد از آ

او در ادامه به آمارهای موجود راجع به بیکاری هم انتقاد می کند و می گوید: «بیکاری واقعی در جامعه ما با آمارهایی که مراکز رسمی اعلام می کنند متفاوت هست. معیار اشتغال در مطالعات آماری ما مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته است یعنی حتی اگر کسی هفته ای دو ساعت به مغازه پدرش برود و پشت دخل بایستد شاغل محسوب می شود. در کشورهای توسعه یافته این معیار خوبی جهت ثبت اشتغال است چون در این کشورها تأمین اجتماعی، حقوق بیکاری و… طوری هستند که فرد صرف بدون کار بودن به فقر مطلق کشیده نمی شود و تنها به دنبال این هستند که فرد مشغولیت دارد یا نه، ولی در کشور ما کسی که شغل تمام وقت نداشته باشد به فقر و بدبختی کشیده می شود.»

یوسفی ادامه می دهد: «در چنین شرایطی یا نباید بر اساس آمارهای موجود از میزان اشتغال، راجع به اوضاع معیشت مردم اظهار نظر کنیم یا باید اشتغال واقعی و تمام وقت را در نظر بگیریم. بر این اساس در حال حاضر 8.5 میلیون فرد آماده به کار، بدون کار هستند و این یعنی خانواده های زیادی در حال دست و پنجه نرم کردن با انواع پرسشها هستند.»

او تعداد بالای بیکاران را خروجی این دولت یا دولت قبل نمی داند و می گوید: «چند دهه است که سیاست های اقتصادی اشتباه در کشور اعمال می شود. هر کدام از مسئولان که سر کار می آید توقع دارد که با همان روش و خط مشی گذشته، به دست آوردهای تازه برسد و به همین علت هم وعده های متفاوت راجع به اشتغال زایی می دهد در حالی که محاسبات من نشان می دهد اگر اوضاع به همین ترتیب پیش برود، یعنی هر سال نزدیک به یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شود، از ظرفیت 5 درصد رشد حداکثر استفاده بشود یعنی هر سال 120 هزار شغل ایجاد شود، 64 سال طول می کشد تا بیکاری در این کشور ریشه کن شود. این هم از تحمل مردم خارج است و هم از نظر سیاسی و اجتماعی پذیرفتنی نیست.»

ثابت ماندن شرایط بد اقتصادی تحمل مردم را تمام می‌کند/ بیکاری واقعی در جامعه با

به اعتقاد یوسفی اقتصاد کشور عزیزمان ایران مانند بیماری است که سرطان دارد و بسیار هم دیر جهت درمان اقدام کرده هست. او می گوید: «اگر به سرعت جهت این بیمار روش های درمانی سنگین تجویز نشود از دست می رود. مسئولان ما جهت درمان این بیمار بدحال اول از همه باید قبول کنند که راهشان تا امروز غلط بوده است سپس به حل پرسشها از راه های تازه وعلمی بپردازند، نخستین قدم در این راه ایجاد شفافیت مالی است و باید مشخص شود که نهادهای متفاوت در اداره امور اقتصادی کشور چه سهم و نقشی دارند.»

اعتمادآنلاین

محمد یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: مسئولان در مرحله اول باید باور کنند که مسیری که تا امروز آمده‌اند اشتباه بوده و بعد از آ

واژه های کلیدی: اشتغال | بیکاری | اعتراض | اقتصادی | اعتراضات | اشتغال زایی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs