طناب – سیم آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار

طناب – سیم: آموزش اهواز خوزستان شهروندخبرنگار حادثه حرکات نمایشی خودروی پژو پارس شهر اهواز

چه کسی باور می کرد که آرزوی یکی از قدیمی ترین و ریشه دارترین جریان های سیاسی در مواجهه با تعدد کاندیداهای مصمم جهت باقی ماندن در صحنه مسابقه جهت کرسی ریاست جمهو

نشنوم بمانی!

نشنوم بمانی!

عبارات مهم : انصراف

چه کسی باور می کرد که آرزوی یکی از قدیمی ترین و ریشه دارترین جریان های سیاسی در مواجهه با تعدد کاندیداهای مصمم جهت باقی ماندن در صحنه مسابقه جهت کرسی ریاست جمهوری این باشد: نشنوم بمانی! این آرزوی این روزهای اصولگرایان هست. 3 کاندیدای این جریان عزمی جهت انصراف ندارند و آن طور که از اوضاع فعلی برمی آید، اصولگرایان مانند سال 92 با چندینه کاندیدا وارد دور نهایی می شوند.

نشنوم بمانی!

اکنون حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، محمدباقر قالبیاف و سیدمصطفی آقامیرسلیم سه ضلع مثلث انتخاباتی اصولگرایان هستند که هر یک خود را لایق رسیدن به پاستور می دانند و حاضر نیستند در هم ادغام شوند تا یک کاندیدا در عرصه باقی بماند. درعین حال سبدهای رای متفاوت آنها را به حضور در عرصه انتخابات تشویق می کند. صراحت در اعلام عدم انصراف از کاندیداتوری از نکات قابل تامل جریان اصولگرایی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

عمرا من انصراف بدهم!

چه کسی باور می کرد که آرزوی یکی از قدیمی ترین و ریشه دارترین جریان های سیاسی در مواجهه با تعدد کاندیداهای مصمم جهت باقی ماندن در صحنه مسابقه جهت کرسی ریاست جمهو

یکی از کاندیداهای جریان اصولگرایی که انصرافش بیش از دو کاندیدای دیگر محتمل بود، سیدمصطفی آقامیرسلیم هست. حزب موتلفه که زمانی پایگاه بزرگان جریان اصولگرایی بود، در این انتخابات سفره خود را جدا و اقدام به معرفی میرسلیم به عنوان کاندیدای اختصاصی این حزب قدیمی کرد. تصور بر این بود که نشانه حزب موتلفه گرم کردن تنور انتخابات باشد و کاندیدای این حزب در روزهای منتهی به برگزاری انتخابات انصراف خواهد داد. ظاهرا این تصور اشتباه است و میرسلیم اصرار به ماندن تا انتهای مسیر انتخابات دارد.

او هنگامی که جهت عضویت به وزارت کشور رفت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در نهایت به نفع کاندیدای نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی انصراف خواهید داد، گفت: بنده نیامدم تا انصراف دهم. حزب موتلفه اسلامی بنده را معرفی کرده و می مانم. از آن روز به بعد فشارها جهت عوض کردن مواضع او شروع و به آنجا منتهی شد که میرسلیم در 4 اردیبهشت به صراحت اعلام کند: «عده ای نباید از صدق و صفایی که ما در موتلفه اسلامی جهت حفظ مصالح نظام داشتیم، برداشت ناصحیح کنند و بگویند ما هر زمانی به موتلفه اسلامی اشاره کنیم، آنها از صحنه مسابقه ها انصراف می دهند؛ این سخنان سوء استفاده از صداقت و تعهد عمیق حزب موتلفه است.» میرسلیم جهت انصراف ندادن و چرایی حضور در انتخابات 29 اردیبهشت توضیح دیگری هم داشت: «ترکیب ۶ نفره کاندیداهای ریاست جمهوری به یک مسابقه جدی خواهد انجامید. اگر نامزد موتلفه نبود امکان داشت انتخابات به دوقطبی شدن بینجامد.» مصطفی میرسلیم در مصاحبه با المیادین گفته است که به احتمال قریب به یقین هیچ یک از نامزدهای اصولگرا کناره گیری نمی کنند؛ بعد نخستین «نه» به انصراف از سوی میرسلیم بود.

دیروز هم در پي شايعه‎اي دال بر ديدار مصطفي ميرسليم با آيت ا… موحدي کرماني و وعده انصراف از کانديداتوري بعد از اجماع در جمنا، وی به شدت اين شايعه را تکذيب کرد و با کنايه گفت: جبهه مردمی به فکر خودش باشد که چطور از اجماع روي یک نامزد به دو نامزد رسید! او شايعه کناره گيري اش را «ادعاي بي مفهوم» خواند و گفت: ما آمده‎ايم و تا روز انتخابات خواهيم ماند. ان شاءا… در آن روز نيز با استقبال مردم، در خدمتشان خواهيم بود. ميرسليم تاکيد کرد که قولی به جمنا براي انصراف نداده و مردم را هم مسخره نکرده و تا آخر ایستاده است.

نشنوم بمانی!

آخرین بخت قالیباف

قالیباف دیگر کاندیدای اصولگرایان است که عزم او جهت «نه» به انصراف جدی هست. او در فروردین ماه در بیانیه ای آورد: «هیچ درخواستی جهت نامزدی نداشته و ندارم ولی تمام تلاشم را در جهت کمک به پیروزی گزینه مطلوب در انتخابات ریاست جمهوری به کار خواهم گرفت.» بسیاری تصور کردند شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران از کاندیداتوری انصراف داده است ولی چنین نبود و بلافاصله هر گونه برداشت مبنی بر کناره گیری قالیباف تکذیب شد. قالیباف دلایل خود را جهت عدم انصراف دارد. می توان گفت بااهمیت ترین علت دو بار شکست در انتخابات ریاست جمهوری هست. از این نظر کناره گیری او از انتخابات دوازدهم چنین تعبیر می شد که خود قالیباف به سومین شکست باور دارد و در این صورت نتیجه حتمی این شکست، خداحافظی همیشگی سردار با کرسی ریاست جمهوری هست. از سوی دیگر قالیباف تمایلی ندارد به نفع کاندیدای دیگر جریان اصولگرایی که بخش های زیادی از آن منتقد شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران هستند، از انتخابات کناره گیری کند. او بارها میان اهداف خود و اصول این جریان خط کشیده است.

از سوی دیگر قالیباف می داند انتخابات شورای شهر نقش مهمی در ادامه حضور او در شهرداری دارد و او بهتر از هر کس دیگری می داند با تشکیل شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با اکثریت اصلاح طلب و اعتدالگرا باید از بهشت خداحافظی کند.از این رو آخرین شانس خود را که همان حضور در انتخابات ریاست جمهوری باشد، از دست نمی دهد. به نظر می رسد یکی از دلایل جدا شدن قالیباف از جمنا، دور شدن از درخواست انصرافش از سوی این تشکل باشد. او در مناظره نخست کاندیداهای ریاست جمهوری تلاش کرد به نحوی واکنش‌ها کند که به عنوان رقیب مهم روحانی آشنا شود تا درخواست انصراف مطرح نشود. علی دورانی از نزدیکان محمدباقر قالیباف نیز احتمال کناره گیری قالیباف به سود رئیسی را رد کرد و گفت: «این احتمال وجود دارد که آقای رئیسی به سود آقای قالیباف کناره گیری کند.»

چه کسی باور می کرد که آرزوی یکی از قدیمی ترین و ریشه دارترین جریان های سیاسی در مواجهه با تعدد کاندیداهای مصمم جهت باقی ماندن در صحنه مسابقه جهت کرسی ریاست جمهو

هر چه باشد قالیباف به خوبی می داند با انصراف از حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، سند آخر حضور در قدرت و سیاست ورزی را امضا خواهد کرد. بعد ترجیح می دهد حتی اگر مورد نیاز باشد در اردوگاه خودی هم جهت حضور در انتخابات مسابقه کند. سخنگوی ستاد انتخاباتی قالیباف هم در خراسان رضوی گفت: قالیباف تا این لحظه بجد در انتخابات ریاست جمهوری حضور دارد و قصد انصراف نیز ندارد. مصطفی ترکاشوند اظهار کرد: گمانه زنی های غیر رسمی نشان می دهد که قالیباف نظر قابل توجهی از مردم را جلب کرده هست. خروجی صندوق های اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری چه به نفع قالیباف باشد چه به نفع رئیسی، جهت ستاد قالیباف به منزله پیروزی است و معتقدیم ادامه دولت فعلی خسران است.

رئیسی امیدوار به رای بالا

نشنوم بمانی!

سیدابراهیم رئیسی جدی ترین گزینه اصولگرایان جهت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری هست، ولی مناظره اول کاندیداها نشان داد بیش از این از او انتظار می رفته هست. رئیسی در نخستین دور از مناظره های کاندیداها ناموفق نشان داد و باعث شد بخشی از حامیانش که دل خوشی از قالیباف نداشتند به روحانی بیندیشند. او تمایلی به کناره گیری ندارد و جهت تولیت آستان قدس حضور در انتخابات مهم تر از نتیجه هست. تا چند روز پیش سیاستمداران و آگاهان از لزوم انصراف رئیسی و قالیباف به نفع یکدیگر سخن می گفتند ولی تحلیل ها از خودداری این دو کاندیدا از انصراف و عزم آنها جهت مسابقه با یکدیگر حکایت دارد.

در این میان گاهی تبلیغات منفی علیه دیگری هم مشاهده شده است هست. از سوی دیگر همراه شدن جلیلی با رئیسی نشان از عزم او جهت مسابقه در 29 اردیبهشت دارد. جلیلی می تواند آرای جبهه پایداری را به سمت رئیسی سوق دهد. اگر چه قبلا از قالیباف به عنوان معاون اول رئیسی، البته درصورت موفقیت در انتخابات نام برده می شد ولی اکنون زمزمه های دیگری شنیده می شود؛ معاون اولی جلیلی. رئیسی در نظرسنجی ها موقعیت خوبی ندارد. با این همه شاید هنوز تصور می کند قالیباف در لحظه آخر به نفع او کنار خواهد رفت و بسیار مطمئن است که خودش برنامه ای جهت انصراف ندارد.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: انصراف | قالیباف | انتخابات | ریاست جمهوری | ستاد انتخابات | محمدباقر قالیباف | انتخابات شورای شهر | انتخابات 29 اردیبهشت | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs